• CYTAT DNIA
    "Być pobitym to jeszcze nic, ważne jest, przez kogo"
    Bonaparte Napoleon

Szlakiem kolejki wąskotorowej

11 czerwca / Rajd Rowerowy ŚLADAMI KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ. BEZWOLA – SUCHOWOLA.

Niedzielny wyjazd był jednym z wielu już odbytych i wielu jeszcze zaplanowanych NIEDZIELNYCH WYPRAW ROWEROWYCH Z HISTORIĄ W TLE. Tym razem kierunkiem był Wohyń, organizatorem radzyński MOSiR a współorganizatorem wohyńskie RoweRaki.

Wyruszyliśmy spod pływalni ok. 14.00 a po połączeniu z RoweRakami była to już solidna 30 osobowa ekipa. Rajd praktycznie rozpoczął się w Bezwoli, skąd kolejka wąskotorowa rozpoczynała swoją trasę. Duże brawa i podziękowania należą się Jerzemu Drzymale z RoweRaków. Wziął na siebie wszystkie sprawy merytoryczne, był naszym wykładowcą i przewodnikiem. Już w Bezwoli dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, także o “normalnej” kolei, jej historii i ciekawostkach. A wszystko podparte zdjęciami, mapami i ogromną wiedzą. Taka współpraca to sama przyjemność. Kolejka wąskotorowa już nie istnieje, została rozebrana tuż po wojnie. Coraz mniej jest śladów po niej i nie dało się jechać cały czas jej trasą, choć w sporej części to nam się udało. Były polne drogi, łąki i las. Po drodze odwiedziliśmy także stary cmentarz unicki, tym bardziej ciekawy, że nigdy w naszych wyprawach tu jeszcze nie byliśmy. Potem trasa wiodła przez Wohyń w kierunku Suchowoli. W pewnym momencie rozdwajała się, część biegła w kierunku Józefowa i Marynina a nasza “tematyczna” w kierunku Suchowoli. Tam dotarliśmy przez las i Drogę Paradną. W Suchowoli kolejka kończyła swą trasę na terenie gorzelni. Tam też dowiedzieliśmy się sporo o jej historii i praktycznie zakończyliśmy wyprawę.

Na koniec w Suchowoli był jeszcze czas na tradycyjną mosirowską grochówkę i kawę. A za to wszystko serdecznie dziękujemy dyr. MOSiR Agnieszce Włoszek, która wzięła na siebie dostarczenie tego wszystkiego na miejsce. I jeszcze za wyrozumiałość, bo zapomniałem zamknąć biuro MOSiR przy starcie. Starość.

Przy okazji bardzo serdecznie zapraszamy na rajd, który odbędzie się za tydzień, 18 czerwca. Będzie to impreza “Śladami Powstania Styczniowego” zorganizowana przez MOSiR Radzyń oraz Szkołę Podstawową nr 1. Szczegóły na plakatach i w Regulaminie.

Tekst i zdjęcia: Marek Topyła  -MOSiR Radzyń Podlaski

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.