Rajd Ekumeniczny

Piękna słoneczna pogoda 2 kwietnia skłoniła nas, aby z rowerzystami z Parczewa wziąć udział w Rajdzie Ekumenicznym. W trakcie kilkugodzinnej przejażdżki poznaliśmy trochę historii żydowskiej (bo zaczęło się od Muzeum na Kółkach przy Urzędzie Miejski w Parczewie), a w terenie miejsca pamięci od czasów Powstania Styczniowego do drugiej wojny. Szczególnie ciekawą historię usłyszeliśmy od przewodnika o żydowskim „bazarze” w lesie nieopodal Białki. Jest to miejsce gdzie w czasie wojny powstał duży żydowski obóz rodzinny. Ukrywający się tu ludzie mieszkali w ziemiankach i trafiali tu uciekając z pociągów i gett.
W grudniu 1942r. Niemcy przeprowadzili w Lasach Parczewskich akcję przeciwko uciekinierom, która zakończyła się tragicznie. Wszystkich ukrywających się Żydów wymordowano.
Niedzielna wyprawa to kilometry przejechane w miłym towarzystwie z rowerzystami, którzy przybyli z co najmniej z połowy województwa. A wspomnieniom i planom przy ognisku nie było końca. Zauważamy, że Roweraki są dość znane – nawet dalej niż w Parczewie. Przejechaliśmy po 60 km , a zakończenie odbyło się nad Bobrówką – kto nie był niech żałuje.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.