Wohyń na granicy

Niedziela 23 sierpnia jest ostatnią 13 wycieczką (miało być tylko 10) realizowaną w ramach projektu „Rowerem po Ziemi Wohyńskiej” i też nie ustępuje poprzednim pod względem historycznym. Dzisiaj tematem przewodnim jest granica między Koroną i Litwą. Według źródeł historycznych król Kazimierz Jagiellończyk w połowie XV wieku przehandlował nasze tereny Litwinom. Mapy z końca XVIIIw. pokazują jak przebiegała granica. Wynika z tego, że dłużej żyliśmy w kraju Litwą zwanym, niż Polską określanym.
Realizacja projektu przez Stowarzyszenie Roweraki z Wohynia pod nazwą „Rowerem po Ziemi Wohyńskiej” była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej w woj. lubelskim w ramach projektu Mikrodotacje FIO Lubelskie Lokalnie. Podczas udokumentowanych 13 wyjazdów, w każdej wycieczce brało udział od kilkunastu osób do grup ponad 30 osobowych. Uczestnikami przejażdżek rowerowych byli seniorzy i dzieci w fotelikach, rodziny trzypokoleniowe, na rowerach bardzo nowoczesnych jak i najprostszych. Jechali z nami rowerzyści gminy Wohyń i rowerzyści z Parczerwa, Radzynia, Białej Podl. Na trzynastu listach uczestników wypraw wpisało się 118 różnych osób z 15 miejscowości. Łącznie wszyscy przejechali ok. 8,5 tys. km. Wszyscy otrzymali gadżety rowerowe i byli zadowoleni z pobytu na naszej ziemi. Jednak najważniejsze według naszej oceny jest to, że udało się nam wyciągnąć ludzi z domów i stworzyć nieznany u nas nowy model spędzania wolnego czasu.
My Stowarzyszenie Roweraki jako organizatorzy projektu serdecznie dziękujemy Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej za wsparcie finansowe projektu. Uważamy, że zainwestowane w nas pieniądze zostały wykorzystane właściwie. Szczególne podziękowania Stowarzyszenie Roweraki składa naszej roweraczce Ani za wyjątkowe zaangażowanie w stworzenie tego projektu.
Do zobaczenia na trasach – pamiętajcie o ROWERAKACH.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.